Demokratická opozice ve Venezuele - 2017, Venezuela

Demokratická opozice ve Venezuele: Národní shromáždění (Julio Borges) a všichni političtí vězni, které uvádí organizace Foro Penal Venezolano a jejichž představiteli jsou Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea Gonzálezová

Demokratická opozice ve Venezuele, nositelka Sacharovovy ceny za rok 2017

© EU 2017 - EP/AP Images / Ariana Cubillos

V roce 2017 udělil Parlament Sacharovovu cenu demokratické opozici ve Venezuele, tedy národnímu shromáždění země (jehož představitelem je Julo Borges) a všem politickým vězňům, které uvádí organizace Foro Penal Venezolano a jejichž představiteli jsou Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González.

Venezuela prochází již několik let politickou krizí. Vládnoucí strana postupně omezovala právní stát a ústavní pořádek, až nakonec v březnu 2017 Nejvyšší soud zbavil demokraticky zvolené Národní shromáždění jeho legislativních pravomocí. Předseda Národního shromáždění Julio Borges shrnul situaci ve Venezuele těmito slovy: „Ve Venezuele nejde jen o politickou konfrontaci. Je to naprosto zásadní, existenční, hodnotový střet".

V zemi, která je již nejméně deset let zmítána hyperinflací, chaosem a nepokoji, jsou vládou pronásledovány, zastrašovány a zatíkány stovky politických oponentů. O totožnosti a statusu politických vězňů informuje organizace Foro Penal Venezolano (Venezuelské trestněprávní fórum), významná venezuelská lidskoprávní organizace poskytující bezplatně právní pomoc osobám s omezenými ekonomickými zdroji, které jsou svévolně zadržovány či se staly obětí mučení nebo násilí při protestních akcích.

Mezi vězněnými představiteli opozice jsou Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea Gonzálezová. Někteří z nich byli v roce 2018 dočasně propuštěni, mnozí další však zůstávají v domácím vězení nebo za mřížemi, kde jsou často drženi v krutých a nelidských podmínkách.
Vedoucí představitel opozice Leopoldo López strávil ve vězení více než tři roky. Od července 2017 je v domácím vězení a je mu bráněno v návratu na politickou scénu. Další přední opoziční politik a bývalý starosta Caracasu Antonio Ledesma byl od roku 2015 v domácím vězení, než se mu v listopadu 2017 podařilo utéct ze země. Dlouho vězněni byli i jeho kolegové Alfredo Ramos a Daniel Ceballos, kteří byli starosty Iribarrenu a San Cristobalu a kteří jsou již nyní na svobodě.

V květnu 2018 se ve Venezuele konaly prezidentské volby, jež opozice bojkotovala a jejichž výsledky nebyly většinou mezinárodních aktérů, včetně Evropské unie, uznány. V souvislosti s těmito volbami se venezuelská vláda pokusila zlepšit svou image a propustila některé politické vězně. Laureát Sacharovovy ceny, studentský vůdce a demokratický aktivista Lorent Saleh mezi nimi nicméně nebyl. I přes svůj zhoršující se zdravotní stav je nadále držen v izolaci ve vězení Heliocoide v Caracasu.

Sacharovova cena je uznáním odvahy těchto lidí a jejich neutichající snahy o zajištění svobody a blahobytu ve Venezuele.

Nádija Murádová a Lamjá Hadží Bašárová - 2016, Irák

Ráif Badawí - 2015, Saúdská Arábie

Denis Mukwege - 2014, Demokratická republika Kongo

Malála Júsufzajová – 2013, Pákistán

Nasrín Sotúdeová – 2012, Írán

Džafar Panahí – 2012, Írán

Muhammad Buazízí – 2011, "Arabské jaro", Tunisko

Alí Farzat – 2011, "Arabské jaro", Sýrie

Asma Mahfúzová – 2011, "Arabské jaro", Egypt

Ahmad as-Sanusí – 2011, "Arabské jaro", Lybie

Razan Zaituníová – 2011, "Arabské jaro", Sýrie

Guillermo Fariñas – 2010, Kuba

Další laureáti