Ilham Tohti

2019. aasta Sahharovi auhinna laureaat

Oleg Sentsov, 2018. aasta Sahharovi auhinna laureaat

© AP Images / Andy WONG

Ilham Tohti on tuntud uiguuri inimõiguste aktivist, majandusteaduste professor ja Hiina uiguuri vähemuse õiguste kaitsja. Rohkem kui kahe aastakümne jooksul on ta väsimatult töötanud uiguuride ja hani hiinlaste vahelise dialoogi ja mõistmise edendamise nimel. 2014. aasta septembris, pärast kahepäevast näidiskohtuprotsessi, mõisteti Tohtile aktivismi eest eluaegne vanglakaristus. Oma kannatustele vaatamata pooldab ta endiselt mõõdukust ja leppimist.

Tohtit tuntakse uiguuride ja hani hiinlaste suhteid käsitleva teadustöö poolest ja ta on alati avaldanud häälekalt toetust piirkondliku autonoomia seaduste rakendamisele Hiinas. Tohti lõi ka veebisaidi Uighur Online, kus käsitletakse uiguuridega seotud küsimusi. Selle platvormi vahendusel kritiseeris Ilham Tohti korduvalt Hiina uiguuri elanikkonna kõrvalejätmist Hiina arengust ning kutsus rohkem teadvustama uiguuri kogukonna olukorda ja kohtlemist Hiina ühiskonnas. Selle tegevuse eest kuulutas Hiina riik ta separatistiks ja mõistis talle lõpuks eluaegse vangistuse.

Ilham Tohti pälvis vastuseisu trotsiva töö eest 2014. aasta PEN /Barbara Goldsmithi kirjutamisvabaduse auhinna, 2016. aasta Martin Ennalsi nimelise inimõiguste kaitsjate auhinna ja 2017. aasta Rahvusvahelise Liberaalsete Erakondade ühenduse vabaduse auhinna ning ta esitati ka 2019. aasta Nobeli rahupreemia kandidaadiks.

Viimastel aastatel on Hiina valitsus pannud uiguuride suhtes nende ainulaadse etnilise identiteedi ja usuliste tõekspidamiste tõttu toime enneolematuid repressioone. Rohkem kui miljon uiguuri viibib alates 2017. aasta aprillist vangilaagrites, kus neid sunnitakse loobuma oma etnilisest identiteedist ja religioossetest tõekspidamistest ning vanduma truudust Hiina valitsusele.

Ilham Tohti juhtum on seotud suurt huvi pakkuvate rahvusvaheliste küsimuste ja inimõiguste probleemidega, nagu mõõdukuse edendamine, hoolimata riigipoolsest usulisest represseerimisest, jõupingutused dialoogi alustamiseks moslemivähemuse ja mittemoslemitest enamuse vahel ning vägivallatu teisitimõtlemise allasurumine autoritaarse riigi poolt.

Strasbourgis toimunud tseremoonial võttis auhinna oma isa nimel vastu Tohti Ameerika Ühendriikides eksiilis viibiv tütar Jewher Ilham. Täiskogu ees peetud tänukõnes võttis ta sõna ka uiguuride kaitseks ning nentis: „Tema [Ilham Tohti] jaoks oli probleem selge: töötajatele ei antud põhiõigusi - õigust uskuda, mida me usume, õigust pidada selliseid usutalitusi, nagu soovime, õigust mõelda. (...) Seda ei tuleks pidada võitluseks Hiina vastu. Küsimus on inimõiguste kaitsmises."

Kuidas toetab Euroopa Parlament inimõigusi?

Lisaks Sahharovi auhinnaväljaandmisele toetab Euroopa Parlament inimõigusi ka konkreetsete poliitilisteja seadusandlike meetmete abil.

Kontakt

DG COMM

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium
Sahharovi auhind 2019