Ilhams Tohti

2019. gada Saharova balvas laureāts

2018. gada Saharova balvas laureāts, Oļegs Sencovs

© AP Images / Andy WONG

Ilhams Tohti ir plaši pazīstams uiguru cilvēktiesību aizstāvis, ekonomikas profesors un cīnītājs par Ķīnas uiguru minoritātes tiesībām. Vairāk nekā divdesmit gadus viņš ir nenogurstoši strādājis, lai veicinātu dialogu un saprašanos starp uiguriem un han ķīniešiem. 2014. gada septembrī īpaši sarīkotā divu dienu paraugprāvā viņam par šiem centieniem tika piespriests mūža ieslodzījums. Neraugoties uz viņam nodarīto, Ilhams Tohti vēl arvien aicina uz iecietību un samierināšanos.

Viņš ir pazīstams ar saviem pētījumiem par uiguru un han ķīniešu attiecībām un aktīvi aicina pienācīgi īstenot Ķīnas likumus par reģionālo autonomiju. Viņš bija arī tīmekļa vietnes "Uyghur Online" izdevējs, kurā tiek apspriesti uiguru minoritātes jautājumi. Šajā platformā Ilhams Tohti regulāri kritizēja Ķīnas uiguru iedzīvotāju atstumšanu no lemšanas par Ķīnas attīstības jautājumiem un veicināja lielāku izpratni par uiguru kopienas statusu un attieksmi pret to Ķīnas sabiedrībā. Taču šo centienu dēļ Ķīnas iestādes pasludināja viņu par separātistu un galu galā piesprieda mūža ieslodzījumu.

Augsti novērtējot to, ko Ilhams Tohti paveicis par spīti visām grūtībām, viņam piešķirta 2014. gada PEN organizācijas/Barbaras Goldsmitas balva "Freedom to Write", 2016. gada Martina Ennalsa balva un 2017. gada Liberālās internacionāles starptautiskā Brīvības balva. Turklāt viņš bija izvirzīts 2019. gada Nobela Miera prēmijai.

Uiguru iedzīvotāji pēdējo gadu laikā tikuši pakļauti nepieredzētām Ķīnas valdības represijām viņu unikālās etniskās identitātes un reliģiskās pārliecības dēļ. Kopš 2017. gada aprīļa vairāk nekā miljons nevainīgu uiguru ir patvaļīgi aizturēti internēšanas nometņu tīklā, kur viņi ir spiesti atteikties no savas etniskās identitātes un reliģiskās pārliecības un ar zvērestu apliecināt lojalitāti Ķīnas valdībai.

Ilhama Tohti lieta ir saistīta ar nozīmīgām starptautiskajām aktualitātēm un cilvēktiesību problēmām, jo attiecas uz iecietības vērtību veicināšanu valsts īstenotu reliģisku represiju apstākļos, centieniem veidot iespējas dialogam starp musulmaņu minoritāti un iedzīvotāju vairākumu, kas nav musulmaņi, un autoritāras valsts īstenotu nevardarbīgas opozīcijas apspiešanu.

Ceremonijā Strasbūrā tēvam piešķirto balvu saņēma viņa meita Dževhera Ilhama (Jewher Ilham), kura dzīvo trimdā Amerikas Savienotajās Valstīs. Uzrunājot klausītāju pārpilno plenārsēžu zāli, viņa aicināja pievērst uzmanību uiguru liktenim: "Viņam [Ilhamam Tohti] problēma bija skaidra: strādniekiem tiek liegtas pamattiesības, cilvēkiem -- tiesības ticēt tam, kam ticam, tiesības pielūgt to, ko vēlamies pielūgt, tiesības domāt. (...) Runa nav par cīņu ar Ķīnu. Runa ir par cilvēktiesību aizsardzību."

Kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības?

Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības, ne tikai piešķirot Saharova balvu, bet arī veicot konkrētus politiskos un likumdošanas pasākumus.

Kontakti

Informatīvās kampaņas (COMM ĢD)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium
Saharova balva 2019