Ilham Tohti

Laureát Sacharovovej ceny za rok 2019

Oleg Sencov, laureát Sacharovovej ceny za rok 2018

© AP Images / Andy WONG

Ilham Tohti je známy ujgurský obhajca ľudských práv, profesor ekonómie a obhajca práv ujgurskej menšiny v Číne. Viac ako dve desaťročia sa neúnavne snaží o posilnenie dialógu a porozumenia medzi Ujgurmi a čínskymi Chanmi. Tohti bol v septembri 2014 pre svoje angažovanie odsúdený na doživotie po zinscenovanom dvojdňovom súdnom procese. Napriek strastiplnej situácii zostáva hlasom volajúcim po zdržanlivosti a zmierení.

Ilham Tohti je známy výskumom vzťahov medzi Ujgurmi a Chanmi a je hlasným obhajcom uplatňovania zákonov o regionálnej autonómii v Číne. Takisto spravoval webovú stránku Uyghur Online venovanú problematike Ujgurov. Prostredníctvom tejto platformy Tohti pravidelne kritizoval vylúčenie ujgurského obyvateľstva Číny z rozvoja krajiny a nabádal na väčšiu informovanosť o postavení ujgurskej menšiny v čínskej spoločnosti a o tom, ako sa s ňou zaobchádza. Za tieto kroky ho čínsky štát označil za „separatistu" a napokon odsúdil na doživotie.

Za jeho úsilie, ktoré sprevádzali mnohé ťažkosti, mu boli udelené viaceré ocenenia: PEN/Barbara Goldsmith Freedom to Write Award v roku 2014, Martin Ennals Award for Human Rights Defenders v roku 2016 a Liberal International Prize for Freedom v roku 2017. Tohti bol tiež nominovaný na Nobelovu cenu za mier v roku 2019.

Ujgurský ľud bol v uplynulých rokoch pre svoju osobitnú etnickú identitu a náboženské presvedčenie vystavený bezprecedentnému útlaku zo strany čínskej vlády. Od apríla 2017 je viac ako 1 milión nevinných Ujgurov svojvoľne zadržiavaných v sieti internačných táborov, kde sú nútení vzdať sa svojej etnickej identity a náboženského presvedčenia a prisahať vernosť čínskej vláde.

Prípad Ilhama Tohtiho sa dotýka kľúčových medzinárodných otázok a problematiky ľudských práv: podpory umiernenosti zoči-voči štátom riadenému náboženskému útlaku, úsilia o nadviazanie dialógu medzi moslimskou menšinou a nemoslimským väčšinovým obyvateľstvom a potláčania nenásilného odporu autoritárskym štátom.

Tohtiho dcéra Jewher Ilham, ktorá žije v exile v Spojených štátoch amerických, prevzala cenu v mene svojho otca na slávnostnom odovzdávaní v Štrasburgu. Pred zaplnenou rokovacou sálou Jewher vystúpila na obranu požiadaviek Ujgurov: „Pre neho [Ilhama Tohtiho] bol problém jasný: pracovníkom sa odopierali základné práva, právo veriť v to, v čo veríme, právo vyznávať svoju vieru tak, ako ju chceme vyznávať, právo myslieť. (...) Nejde o boj proti Číne. Ide o ochranu ľudských práv."

Ako Európsky parlament podporuje ľudské práva?

Okrem Sacharovovej ceny Európsky parlament podporuje ľudské práva aj prostredníctvom konkrétnych politických a legislatívnych opatrení.

Kontakt

GR COMM

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium

Sacharovova cena 2019