Obrancovia našich slobôd

Pri príležitosti 30. výročia tejto ceny Parlament spolu so štyrmi fotografmi agentúry Magnum Photos predstavuje príbehy dnešných bojovníkov za ľudské práva.

Prehliadka fotografií s názvom Obrancovia našich slobôd vás zoberie na fascinujúcu cestu každodenným životom dvoch žien a dvoch mužov bojujúcich za ľudské práva v Kambodži, Tunisku, Etiópii a Bosne a Hercegovine.

Asmá Káwišová, Tunisko

fotografka Níwšá Tawakoljánová

Asma Kaouech, Sakharov Fellow

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos, 2017

Iránska fotografka Níwšá Tawakoljánová zobrazuje prácu Asmá Káwišovej, ktorá sa usiluje brániť radikalizácii mladých ľudí v Tunisku. Na svojich 25 fotografiách odhaľuje zápas i túžby novej generácie Tunisanov v období po revolúcii, ktorá prebiehala v roku 2011.

Ameha Mekonnen, Etiópia

fotograf Enri Canaj

Ameha Mekonnen, Sakharov Fellow

© Enri Canaj / Magnum Photos, 2017

Enri Canaj spoza svojho objektívu sleduje prácu a život etiópskeho právnika Ameha Mekonnena. Ameha Mekonnen, ktorý bol zamestnaný vo verejnej správe, vedie v súčasnosti Radu pre ľudské práva, teda organizáciu, ktorá obhajuje právo novinárov a blogerov na slobodné vyjadrenie názorov.

Jadranka Miličević, Bosna a Hercegovina

fotografka Bieke Depoorter

Jadranka Miličević, Sakharov Fellow

© Bieke Depoorter / Magnum Photos, 2017

Práca belgickej fotografky Bieke Depoorterovej odhaľuje na 25 snímkach hlbokú dôvernosť, na ktorej je založená každodenná práca Jadranky Miličevićovej.  Jadranka Miličevićová utiekla počas vojny na Balkáne v roku 1992 zo Sarajeva do Srbska a založila dve mimovládne organizácie Cure a Care na pomoc ženám, ktoré sa stali obeťami násilia a diskriminácie.

Samrith Vaing, Kambodža

fotograf Jérôme Sessini

Samrith Vaing, Sakharov Fellow

© Jérôme Sessini / Magnum Photos, 2017

Skúsené oko francúzskeho fotografa Jérôma Sessiniho sleduje každodennú prácu Samritha Vainga v Kambodži, ktorý podporuje boj etnickej menšiny Bunong proti zaberaniu pôdy nadnárodnými spoločnosťami. Jérôme Sessini sa rozhodol pre čiernobiele zobrazenie základnej esencie týchto životov.